Budynki ze słomy i gliny

Technologia i wszelkie porady na zmiany w naszej przestrzeni życiowej przychylne Ziemi.
Rahip
Adept
Kontaktowanie:

Budynki ze słomy i gliny

Postautor: Rahip » 25 cze 2016, 10:43

Witajcie! Pragnę zwrócić uwagę na dość ciekawy i ekologiczny materiał do budowy domów, czy też innych budynków. Ekologia i oszczędność w jednym. Sam jeszcze nie miałem okazji wypróbować tej metody ale zdaje się bardzo ciekawą alternatywą dla współczesnych materiałów. W Polsce największymi budynkami z tych materiałów są chyba Świątynie Pokoju, to pokazuje że można w tym stylu wykonać naprawdę ogromne budynki.

Tu podsyłam link do jednego z opisów, wiem że jest jeszcze jakaś firma, czy organizacja w Polsce która prowadzi z tego warsztaty lecz chwilowo nie mogę tego znaleźć.

Świątynia pokoju w Świdnicy odnośnik Wikipedia

Najlepsze jest to że nie trzeba mieć do wykonania domu jakiejś ogromnej wiedzy, no i oczywiście funduszy.

Zapraszam do dyskusji na ten temat, może ktoś ma jeszcze jakieś dodatkowe materiały na ten temat, a może już miał okazję wybudować taki dom.

Pozdrawiam serdecznie!

Awatar użytkownika
ZbyniuRoksana
Złoty Użytkownik

Re: Budynki ze słomy i gliny

Postautor: ZbyniuRoksana » 05 kwie 2017, 10:31

Sam zastanawiam się, w jakim domu chciałbym zamieszkać. Na razie najbliższą mi koncepcją był dom z drewna. Mój dziadek miał dom z drewna, który stoi do dzisiaj (ponad 120 lat) a obok, wybudowany z cegły. Różnica niebotyczna, choć murowany budynek został usprawniony przez nas (ocieplenie, okna itp.) by ograniczyć straty cieplne itd. Jednak mikroklimatu nie da się osiągnąć w budynku murowanym mimo nawet najnowszej technologii, jaki jest udziałem w budynku z drewna. W lato jest przyjemnie chłodno (nie zimno) w zimie przytulnie ciepło. Byłem do tej pory zafascynowany najnowszymi technologiami w budownictwie, według których można uzyskać nawet dom o współczynniku energetycznym na plus. Jednak zapomina się o mikroklimacie, który jest tak ważny, gdyż w domu spędzamy dużo czasu. I nie pomoże tu mechaniczna cyrkulacja powietrza itp. wynalazki. Moim priorytetem jest mikroklimat! A ten osiąga się wyłącznie przy zastosowaniu naturalnych surowców, produktów. Domy ze słomy i gliny nie brałem pod uwagę, gdyż były problematyczne w budowie. Ale nawet tu można zastosować prefabrykaty z tych naturalnych surowców, zatem budowa jest bardziej płynna, łatwiejsza i szybsza. To chyba najciekawsza alternatywa dla domu z drewna bo koszt zapewne niższy w finalnym wykonaniu. Ja jestem na tak i jeśli warunki finansowe pozwolą to podpisuję się pod tym pomysłem na własne gniazdko. <okok> :)

Awatar użytkownika
MakaR
Adept

Re: Budynki ze słomy i gliny

Postautor: MakaR » 27 sie 2017, 22:55

https://www.youtube.com/watch?v=RV7pmE4MC-I
albo i to
https://www.youtube.com/watch?v=K-0OqFkzqJI osobiście rozważam nad takim domkiem . Fajne jest w nim to , że każdy może zrobić jaki sobie tylko wymarzy :D <radocha_wielu>

Wróć do „Rozwiązania PRO EKO”