Nakarm ziemię

Awatar użytkownika
KasiaNaturalna
Aktywny Forumowicz

Nakarm ziemię

Postautor: KasiaNaturalna » 23 mar 2016, 9:00

Lekcja nr 1. Chyba najważniejsza. !!
Choć być może nie jesteście w stanie tego zobaczyć, gleba żyje i kipi od żywych organizmów- od dżdżownic do bakterii żywiących się każdą cząsteczką żywej materii, którą potrafią znaleźć. Im gleba jest częściej uzupełniana organicznym nawozem, tym szczęśliwsza i lepiej dokarmiana żywa społeczność <yahoo> . Mieszkańcy gleby zmieniają materiał w składniki odżywcze dla roślin. Kochający Ziemię ogrodnicy posługują się mottem "dokarmiaj glebę, nie rośliny". Nawozy sztuczne dokarmiają bezpośrednio w szybki sposób roślinę, a żyjątka w glebie giną :( Nie dla nas te numery !

Praktyka:
1. Przekop obszar ziemi, na której zamierzasz uprawiać swoje jedzenie.
2. Kup w centrach Handlowych typu Obi, Praktiker obornik granulowany- tylko nie świński! Mają do wyboru owczy, krowi, kurzy- te są dobre.
3. Jeśli ktoś chce wam podarować od świnek- nie brać! Jest to nawóz zimny, a nasze roślinki będą potrzebowały ciepła.
4. Rozsyp na przekopane grządki ilość na oko, raczej więcej. Zagrab równiutko.
5. Wytycz zagonki. Przejście między zagonkami na 3 stopy wystarczy. Robię to tak- kroczę po glebie nóżka przy nóżce udeptując grunt. Idąc z powrotem dokładam trzeci ślad prawą nogą i udeptuje. Ścieżka gotowa :) Grządka powinna mieć szerokość na 3 rzędy zasiewu.
6. Załóż kompostownik, można kupić gotowy- jest to bardzo ważny gadżet w naszym ogrodzie. Można wykonać samemu, opis w internecie.

Ps. Wszystko robimy na oko i na luzie. Jeśli będzie naturalnie niczego nie zepsujecie. Nie ma się tez czym przejmować jeśli coś wyjdzie krzywo albo nierówno. To ma być przyjemność i odpoczynek. U mnie wlącza się w czasie prac ogrodowych medytacja <aniołek>
O zakładaniu kompostownika następnym razem.

Awatar użytkownika
Sonia
Współtwórca

Re: Nakarm ziemię

Postautor: Sonia » 23 mar 2016, 11:51

W piątek zaczynamy przekopywać:) a jak rozprowadzić obornik naturalny, bo nie wiem czy tu na wsi się kogoś prosić czy lepiej kupić ;p
nie mogę się doczekać o kompostowniku ;) pozdrowionka:)

Awatar użytkownika
KasiaNaturalna
Aktywny Forumowicz

Postautor: KasiaNaturalna » 23 mar 2016, 16:05

To zależy. Jeśli masz zaufanego rolnika, który hoduje krowy- od świń nie! i ten obornik leżał około roku najmniej to taki można jesienią zmieszać z ziemią po zbiorach. Teraz nie ma na to czasu. Lepiej więc kupić granulowany w sklepie bo on jest idealnie przygotowany i nie popali roślin.

szymaszek
Adept

Postautor: szymaszek » 29 mar 2016, 20:51

A ja w tym roku tworze ogrod sposobem, ktory mozna ogladnac na youtube np. we fragmencie back to eden. Polecam lekture Masanobu Fukuoki "Rewolucja zdzbla slomy".
Czekam na Wasze praktyczne rady uprawy roslin.
Podobno jasne rosliny lubia byc miedzy soba. Tak samo ciemne.

daglezja
Moderator

Postautor: daglezja » 29 mar 2016, 21:21

można też zrobić samemu "obornik" roślinny z pokrzyw, ale to też dopiero na następny sezon.
zbieramy pokrzywy, wrzucamy do beczki, zalewamy wodą i czekamy aż zacznie porządni śmierdzieć tak jak zwierzęcy :)
taką śmierdzącą wodą podlewamy nasze roślinki w rozcieńczeniu od 3:1 do 10:1.

Awatar użytkownika
KasiaNaturalna
Aktywny Forumowicz

Postautor: KasiaNaturalna » 01 kwie 2016, 10:47

szymaszek- szkoda, że po angielsku.
Polecam książkę "Ogród pełen smaków" James Wong. W tym roku zastosuję jego wskazówki.
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2016, 17:51 przez KasiaNaturalna, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
KasiaNaturalna
Aktywny Forumowicz

Postautor: KasiaNaturalna » 01 kwie 2016, 10:49

Daglezja- pokrzywy są nieocenione! :)

daglezja
Moderator

Postautor: daglezja » 01 kwie 2016, 17:47

KasiaNaturalna pisze:Daglezja- pokrzywy są nieocenione! :)

tak :d , spożywczo również <okok>

Gabryś
Aktywny Forumowicz

Postautor: Gabryś » 06 kwie 2016, 9:43

Jestem w trakcie "walki" (dla mnie to super uziemienie i kontakt z naturą) z polem (kilka tys metrów) nawłoci i perzu. Obie rośliny dominujące, zwalczają chemicznie inne wokół siebie. Same pomiędzy sobą mają ostrą granicę, nie przenikają się. Masanobu radzi używać stopniowej przebudowy roślin kulkami gliny z nasionami. Mi chyba brakuje cierpliwości ;] ale na 2/3 rozrzuciłem "zimą" kulki. Szybciej wschodzą bezpośrednie wsiewki koniczyny i traw, lub standardowe przekopanie z wybraniem kłączy. Pomaga zdecydowanie koszenie. Zobaczymy co jest skuteczniejsze. Jak na razie dwie sarenki (to były nieużytki ale w środku miasteczka) i dwa zające oraz kilka bażantów skutecznie i na bieżąco oceniają moje wysiłki ;] wszędzie raciczki, "sprawdzanie jakości" zasiewu przez rozgrzebywanie ;] Zdziwiło mnie, że bardzo smakuje im jarmuż i kwiaty fasoli tycznej.
Człowiek sam jest takim szkodnikiem ;] że nawet łopatą potrafi rocznie przekopać kilka tysięcy nieużytków. Taki duży krecik ;] jakbym taką działkę ogrodził to sarenki, i zające mają eksmisję. Czy to normalne w imię prawa własności? Człowiek przychodzi i mówi moje. Grodzi, betonuje, sadzi tuje, robi trawnik, płoszy, straszy, truje.... Szkodnik.

Gnojówka z pokrzyw do użycia natychmiast po fermentacji, nie trzeba i nie można czekać roku. Ulatnia ci się azot z gnojówki jak czekasz. Gnojówka z pokrzywy jest jednym z "preparatów" biodynamicznych na ożywienie gleby - taka szczepionka bakteryjna. Jak komuś przeszkadza zapach to sie robi w butelkach 5-6l po wodzie i zakręcamy, odstawiamy na parę dni do fermentacji. Uwaga na dłonie. Zapach jest intensywniejszy od gnojówki zwierzęcej i się długo utrzymuje ;] a chanel 5 to to zdecydowanie nie jest.

Awatar użytkownika
KasiaNaturalna
Aktywny Forumowicz

Postautor: KasiaNaturalna » 06 kwie 2016, 20:06

Cześc Gabryś. Na Twoim miejscu zapoznałabym się z permakulturą. Są ciekawe filmiki na youtube. Zakładanie warzywników nawet na kamienistej ziemi.

Wróć do „Uprawa Roślin”