ogórki, cukinia

Awatar użytkownika
KasiaNaturalna
Aktywny Forumowicz

ogórki, cukinia

Postautor: KasiaNaturalna » 17 kwie 2016, 12:09

Ogórki:
Sadzimy oczywiście po 15 maja. W każdy dołek sypiemy małą garść nawozu kurzego lub innego granulowanego (moja metoda), na to łopatkę gleby- bo to żarłoki są :) Później już nawozić nie trzeba. Dobrze jest posadzić ogórki przy kracie, po której się będą pięły, zapobiegnie to moczeniu roślin przy podlewaniu, no i dla leniwych- mniej obszaru do odchwaszczania :) Ogórki mogą się też piąć po innej roślinie, np. kukurydzy cukrowej. Dołem dla osłonięcia gleby puszczamy dynię lub cukinię. Na balkonie sadzimy w dość duże skrzynie lub donice, a za podpórki służy balustrada.

Cukinie, patisony:
Podstawowa zasada- wysiej teraz w doniczkach maksimum 5 sztuk nasion jeśli nie chcesz aby latem znajomi omijali cię szerokim łukiem :d
bo cukinie rosną jak szalone i nie ma potem co z nimi robić. Cukinie lubią potas. Pokrój w dołek banana w plasterki, nasyp nawozu jak wyżej.
Roślina ta pochodzi z krajów śódziemnomorskich, gdzie gleba ma raczej odczyn zasadowy. Dlatego po wykiełkowaniu nasionka, gdy siewka ma parę centymetrów na glebę w doniczce włóż rozgniecione skorupki jajek, może być dużo. Gdy już nasze sadzonki wylądują w glebie, robimy oprysk raz w miesiącu 1/4 lub mniej tabletki aspiryny na litrowy spryskiwacz- po co? -pisałam przy pomidorach. Zapamiętaj- owoce zbieramy młode, krótkie- takie są bez nasion i najlepsze. Pobudza to roślinę do lepszego owocowania. Chyba, że robimy cukinię faszerowaną. Ja zrywam kilkucentymetrowe maluchy podczas obchodu ogródka i prosto do dzioba :) Surowe mają najlepsze, czynne enzymy i witalność od słońca. <heej>

Najlepsza cukinia na balkon Tondo chiaro di Nizzana. Ma pokrój krzaczasty i małe okrągłe owoce.

daglezja
Moderator

Re: ogórki, cukinia

Postautor: daglezja » 17 kwie 2016, 17:53

a gdy będzie już październik i nadal mamy kwiatki cukinii, patisona, dyni, kabaczka i nie ma już szans na owoce zbieramy kwiaty moczymy w cieście naleśnikowym i kładziemy na patelnię :)
mniam :)

Gabryś
Aktywny Forumowicz

Re: ogórki, cukinia

Postautor: Gabryś » 18 kwie 2016, 0:29

Męskie kwiaty, takie bez "cukini". Sama cukinia to kwiat ŻEŃSKI.

Ja już posiałem w gruncie cukinię, dynię piżmową, dynię bezłupinową. Co stracę? NIC. Tylko czas.

SKĄD nasiona? Z dyni, cukinii, etc Jak masz wiadro nasion to ci WISI ;d

Wróć do „Uprawa Roślin”