Witamina K2

Dyskusje na temat sprawdzonych produktów i ich działania.
Awatar użytkownika
Sagittarius
Redaktor

Witamina K2

Postautor: Sagittarius » 26 mar 2016, 14:36

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści dla zdrowia, jakie oferuje witamina K2. Chociaż została opisana już w 1929 roku, przez szereg lat nie mogła doczekać się szczegółowych badań, co skutkowało niedocenieniem jej roli zarówno w środowisku naukowym, jak w ogóle społeczeństwa.

Witamina K znana jest przede wszystkim jako jeden ze związków odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. I chociaż jest to ważne zadanie, nie jedyne. Istnieją niezbite dowody naukowe, że rola witaminy K organizmie wykracza daleko poza proces krzepnięcia krwi. Obecność tej witaminy w formie K2 chroni nas przed chorobami serca, zapewnia zdrową skórę, silne kości, usprawnia działanie mózgu oraz zapobiega nowotworom.

Formy witaminy K:

Witamina K1 - występuje głównie w zielonych warzywach. Przechodzi bezpośrednio do wątroby i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

Witamina K2 - powstaje w wyniku fermentacji bakterii. Jest obecna w sfermentowanej żywności, zwłaszcza serach i w japońskiej soi, która jest zdecydowanie najbogatszym źródłem witaminy K2 – jest to forma MK-7 powstała z ekstrakcji z fermentowanej japońskiej soi „Natto”.
Witamina K2 MK7 a proces wapnienia.

Dotychczas uważano, że ze prawidłowy stan kości odpowiada wystarczająca ilość wapnia i witaminy D. Teraz wiemy już, że ma na to wpływ również witamina K2. Terapia witaminą K2 (MK-4) wraz z suplementacją wapnia i witaminy D3 znacznie zmniejszyła ryzyko złamań kości u starszych kobiet. Witaminy grupy K2 są więc niezbędnym składnikiem diety, wspomagają utrzymanie prawidłowego stanu fizjologicznego kości.

Witamina K2 MK7 a choroby sercowo-naczyniowe

Generalnie wapń w organizmie kumuluje się w kościach i zębach. Ale to nie jedyne miejsca, gdzie wapń może się kumulować. Nieprawidłowe odkładanie się wapnia może występować również w wewnętrznej powłoce tętnic, w warstwie mięśniowej tętnic i w zastawkach serca. Witamina K2 MK7 kontroluje wszystkie trzy przypadki nieprawidłowego kumulowania się wapnia.

Wapń może osadzać się w naczyniach krwionośnych powodując ich zwapnienie i w efekcie rozwój płytki miażdżycowej. Suplementacja witaminą K2 MK7 zmniejszała ilość wapnia akumulowanego w obrębie naczyń sercowych, zmniejszając ryzyko choroby niedokrwiennej serca aż o 50%. Poprawiła się elastyczność naczyń i ich przepustowość.Suplementacja witaminą K2 zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 50%. Natomiast stosowanie witaminy K1nie przyniosło żadnych efektów.

Co musisz wiedzieć o witaminie K2?
• Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości, ale nieprawidłowy metabolizm wapnia może prowadzić do osteoporozy i choroby sercowo-naczyniowej. Witamina K2 staje się kluczowym czynnikiem w regulacji wapnia w organizmie.
• Niewystarczająca ilość witaminy K2 prowadzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co jest kluczowym czynnikiem rozwoju osteoporozy. Natomiast nadmiar wapnia w ścianach tętnic zwiększa ryzyko chorób serca.
• Witamina K2 może być wytwarzana w jelitach zdrowego człowieka. Ale ilości te są minimalne.

Ile witaminy K2 potrzebujesz?

Chociaż dokładne dawkowanie witaminy K2 nie jest jeszcze jest jeszcze ustalona, dr Cees Vermeer, jeden z najlepszych znawców witaminy K2 na świecie, rekomenduje dobową dawkę pomiędzy 45 mcg do 185 mcg dla dorosłych . Gdybyś z jakiegoś powodu przyjął większą dawkę, nie musisz się martwić o przedawkowanie . Witamina K2 w dużych dawkach, nie wykazuje działań niepożądanych. Witamina K2 jest szczególnie polecana w przypadkach, gdy:
• Masz osteoporozę
• Masz choroby serca
• Masz cukrzycę

Należy również pamiętać również, że jeśli zdecydujesz się na uzupełnianie niedoborów witaminy D w postaci doustnej, równocześnie należy suplementować witaminę K2, bo witamina D i witamina K2 działają w synergii. Trzeba dodać, aby suplementując witaminę K2 pamiętać o równoczesnym przyjmowaniu tłuszczu, gdyż jest ona rozpuszczalna w tłuszczach.

Prawdopodobieństwo, że masz niedobory witamina K2 wzrasta, gdy spożywasz małe ilości następujących grup pokarmów lub nie spożywasz ich wcale:
• Jaja, masło, nabiał
• Natto miso, tempeh
• Sery, takie jak Brie i Gouda

Awatar użytkownika
Summer
Współtwórca

Re: Witamina K2

Postautor: Summer » 27 mar 2016, 14:47

Fajnie ze poruszyles ten temat. Od pewnego czasu suplementuje właśnie Wit D3+K2-MK7
Starszemu dziecku również mlodszemu narazie sama Wit D3. Obowiązkowo z posilkiem w ktorym znajduje sie tluszcz. Uważam ze suplementacja tymi (i nie tylko) witaminami jest nam niezbedna w świecie w ktorym jest tyle zanieczyszczeń a z pożywienia nie zawsze jest to wystarczające. Czy ktos z was suplementuje Wit D3 i Wit K2-MK7? Jakich preparatów używacie? Do których macie największe zufanie?
Sprawiedliwy z wiary i miłości żyć będzie
<serducho>

Awatar użytkownika
Sonia
Współtwórca

Postautor: Sonia » 30 mar 2016, 17:28

Hej ja używam Wit D w formie kropelek Vigantol, biorę tego okolo 4-6 kropelek a czasem wiecej , a Wit K2 MK7 biorę z firmy Plenus Natura ale nie wiem czy to dobra firma czy nie. A Ty z jakiej firmy bierzesz Wit K2? Tyle że ja nie biorę codziennie, zdarza mi się zapomnieć. Ale odkąd suplementuje się Wit D, K, C i czasem robię kąpiele magnezowe nóg to mniej mnie boli kręgosłup, tak jakby szybciej się regenerowal, bo nawet jeśli czuje że g przeciążyłam to szybko wraca do sprawności.

Aha Wit K2 wytwarza się też podczas spożywania kiszonek, kiszona kapusta, ogórki itp.

Awatar użytkownika
Summer
Współtwórca

Postautor: Summer » 30 mar 2016, 18:03

Witaj :)
Ja biorę Vigantoletten w tabl ( ale tez mysle o kroplach) zaś Wit K2 firmy Kinon ale więcej zaufania miałam do tej z firmy NOW. Na Kinon skusilam sie ze względu na cenę ale zamierzam wrócić do NOW.
Co do kąpieli magnezowych- tez o tym myślałam <brawo> jaka sol kupujesz? Epsom? Ja eksperymentuje z woda utleniona <yahoo>
Pozdrawiam
<serducho>

Awatar użytkownika
Sonia
Współtwórca

Postautor: Sonia » 30 mar 2016, 18:38

A co robisz z tą wodą utleniona?
Kupuję chlorek magnezu jest niby skuteczniejszy ale siarczan magnezu czyli ta sól epsom też używałam trochę. Jak się ma problemy z tarczyca to ten chlorek nie jest wskazany. Chlorek kupuję ze stanlab dla mnie ta firma jest wiarygodna ;)
Ile kosztuje ten vigantoletten? Bo vigantol około 5 zl. Niby jest na receptę( wtedy wychodzi ok 3 zł :D ) ale mi udaje się kupić bez. Choćby ze względu na cenę lepiej kupować vigantol ;)
Ta firma NOW znam ogólnie i też uważam że jest dobra.

daglezja
Moderator

Postautor: daglezja » 30 mar 2016, 18:50

kochani, aby wit. D była przyswajalna powinna być w formie płynnej tzn. kropelek lub kapsułek. w formie stałej (tabletki) jest przyswajane mniej niż połowa. no i wit. D rozpuszcza się w tłuszczach, wiec nie rano na czczo tylko po jakimś tłustszym posiłku :)
wit K2Mk7 w sprzedaży występuje w jednym preparacie razem z wit. D w tabletkach - tego nie polecam.
Summer, nie żebym się czepiała :) ale chcę abyś miała szybkie efekty :)

Awatar użytkownika
Summer
Współtwórca

Postautor: Summer » 30 mar 2016, 19:39

Nie o to chodzi. Ja wiem ze przyjmować ja należy z tluszczem, napisałam o tym w poście powyżej. Napisałam również ze mysle również o kroplach :) Ponadto oprócz Vigantoletten biorę również d-vitum forte, ono jest w kapsulkach w oleju. Niestety to dietetyczny środek a nie lek wiec następnym razem kupie albo Vigantol w kroplach albo Devikap tez w kroplach.
<serducho>

Awatar użytkownika
Sonia
Współtwórca

Postautor: Sonia » 30 mar 2016, 21:29

no dobra ale jeśli ja biorę Vigantol w kroplach i stosuję go doustnie bezpośrednio na język lub pod język a to nawet nie spłynie do żołądka to jak to ma być spożywane z tłuszczem? Mam w czasie posiłku to robić? czytałam gdzieś że właśnie bezpośrednio na język to się dobrze wchłania. Dodatkowo czytałam gdzieś że ta witamina bardzo szybko się utlenia czy coś takiego więc należy to bezpośrednio do ust wkraplać. Jak ja nie lubię tych sprzecznych informacji <bezradny> . Powiem tylko tyle, jak na początku skupiałam się na tym żeby brać podczas jedzenia, a zdarzało mi się zapomnieć to wychodziło że wcale nie brałam tej witaminy, dlatego stwierdziłam że tak też musi się wchłaniać i tak biorę.

daglezja
Moderator

Postautor: daglezja » 30 mar 2016, 22:01

bezpośrednio do ust to ciężko policzyć kropelki :) na moim devikap nawet jest napisane, że nie należy w ten sposób.
ja biorę na łyżeczkę po obiedzie i czekam ok pół godz. z herbata czy innym napojem.
napisałam co wyczytałam m. in. u Zięby.

Awatar użytkownika
Sonia
Współtwórca

Postautor: Sonia » 31 mar 2016, 8:17

Dobrze wiedzieć;) dzięki za informacje :) no a skoro rozpuszczalne w tłuszczach to może do jakiegoś oleju na łyżeczce dodać? Mam zamiar olej lniany teraz sobie trochę pobrać to może razem z nim? :)
Ją jak wkraplam to wcale ciężko mi się nie liczy :)

Wróć do „Suplementacja”