Sztuczny liść może zostać nowym źródłem energii

Kopie ciekawych artykułów z potrali, witryn, itp. z uwzględnieniem autora i źródła.
Awatar użytkownika
Sagittarius
Redaktor
Posty: 116
Rejestracja: 13 mar 2016, 17:59
Lokalizacja: Trójmiasto

Sztuczny liść może zostać nowym źródłem energii

Postautor: Sagittarius » 08 paź 2016, 16:05

Naukowcy z centrum BIS-fuel (Bio-Inspired Solar Fuel Production) opracowują bardzo niezwykły wynalazek. Stworzyli sztuczny liść, w którym zachodzą reakcje podobne do fotosyntezy, jednak wydziela się w nich nie tylko tlen, ale i wodór.

Wodór jest obecnie rozpatrywany jako jedno z najważniejszych alternatywnych źródeł energii. Ogniwa, których działanie oparte jest właśnie na tym pierwiastku, stale są udoskonalane, aby wytwarzały jak najwięcej „czystego” prądu. Problemem jednak jest uzyskiwanie i przechowywanie wodoru. Rozwiązaniem mogą być sztuczne liście, które wytwarzałyby ten pierwiastek. Do takiego urządzenia trzeba by dostarczyć jedynie wodę i światło.

Aby stworzyć sztuczny liść, naukowcy najpierw bardzo dokładnie przyjrzeli się jak proces fotosyntezy zachodzi w naturze. Okazało się, że rośliny działają bardzo mało efektywnie. Wykorzystują one jedynie 0,3 proc. docierającego do nich światła słonecznego. Badacze odkryli również, że w przyrodzie fotosynteza zachodzi dwuetapowo. Pierwsza z nich jest szybka i polega na zamianie światła na energię chemiczną, a druga, wolna, na wykorzystaniu uzyskanej energii do przetworzenia wody i dwutlenku węgla.

– Przyjrzeliśmy się szczegółom i zobaczyliśmy, że Matka Natura wykonała pewien zaawansowany krok. Polega on na tym, że połowa elektronów bierze udział w szybkiej reakcji, tak żeby zachodziła z optymalną wydajnością, a pozostałe cząstki powoli redukują wodę – powiedział prof. Thomas Moore z Uniwersytetu Stanowego Arizony, do którego należy centrum BIS-fuel.

Dzięki projektowi nie tylko udało się zbliżyć się do stworzenia nowego źródła wodoru, ale również dużo lepiej poznaliśmy procesy zachodzące w przyrodzie. Dzięki temu być może uda się opracować nowatorskie systemy wykorzystywania energii słonecznej, które będą podobne do tych, które występują w roślinach.

Źródło:
http://odkrywcy.pl/kat,1037749,title,Sz ... omosc.html

Wróć do „Teksty”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości

cron