KULE DO KĄPIELI

DIY - Do It Yourself. Tutaj umieszczamy sprawdzone przepisy na zrobienie np. mydła, proszku do prania, szmponu do włosów, pasty do zębów, itp...
Awatar użytkownika
Ona
Współtwórca

KULE DO KĄPIELI

Postautor: Ona » 01 maja 2016, 8:01

Ja zaczynałam od tych kul do kąpieli, są proste, jednak trzeba uważać. Na pierwszy raz proponuję obejrzeć film instruktażowy, który być może rozwieje pewne wątpliwości i zwróci uwagę na istotne szczegóły.

KULE DO KĄPIELI OD ZIELONEGO ZAGONKA
Musującego kule do kąpieli
Składniki na 6 kul średniej wielości:
•1 1/2 szklanki sody oczyszczonej spożywczej (można ją kupić choćby tutaj)
•3/4 szklanki kwasku cytrynowego
•3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
•25 g masła shea, jeśli nie masz masła shea użyj o około 30ml oleju więcej, lub zastąp je olejem kokosowym bądź innym masłem do ciała
•25 ml oleju słonecznikowego, jeśli chcesz to możesz zrobić macerat z żywokostu lub nagietka, który można dodać zamiast oleju słonecznikowego
•1 łyżka barwnika spożywczego
•2 łyżki wody
•1 łyżka olejku z geranium.

Do formowania kul posłuży nam foremka do muffinek i nasze dłonie. Jeśli chcesz otrzymać perfekcyjnie kształtne kule użyj np. plastikowej bombki do decoupag-u.

Złote rady
•Przed przystąpieniem upewnij się, że wszystkie suche składniki są sypkie i nie mają grudek.
•Masła i tłuszcz podgrzej w kąpieli wodnej aby się rozpuściły.
•Mikstura jest gotowa kiedy ściskając ją w ręku nie odkształca się i pozostaje w miejscu jak mokry piasek.
•Wodę dodawaj stopniowo równocześnie bardzo szybko mieszając wszystkie składniki, aby przerwać reakcję.
1.Połącz ze sobą tłuszcz i masła, a następnie podgrzej w kąpieli wodnej, pozostaw do ostygnięcia, ale tak aby masło nie stwardniało.
2.Wymieszaj wszystkie suche składniki ze sobą bardzo dokładnie, możesz użyć robota ręcznego.
3.Do miski z suchymi składnikami dodaj tłuszcz oraz olejek eteryczny, wszystko bardzo dobrze wymieszaj.
4.Następnie dodaj jedną łyżkę wody i szybko wymieszaj wszystko, aby otrzymać coś w rodzaju mokrego piasku, który jeśli ściśniesz w ręce pozostanie na miejscu. Pamiętaj o jednym, jeśli po dodaniu pierwszej łyżki mikstura się klei (jak na filmiku) nie dodawaj już więcej wody, natomiast jeśli nasze kule są bardzo sypkie dodaj następną łyżkę wody. Jeśli po drugiej łyżce nadal się nie lepią dodaj jeszcze jedną małą łyżeczkę.
5.Kiedy połączone ze sobą składniki osiągną pożądaną konsystencję, czas ubić je mocno w formie (nie masz formy zrób kulkę, podobnie jak robisz kulkę śniegu, i ubij ją bardzo mocno). Po 5 minutach wyciągnij kule do kąpieli i pozostaw na 24 godziny do wysuszenia.

Jeśli coś pójdzie nie tak:
•Jeśli wszystko zaczyna się pienić oznacza to, że dodałaś za dużo wody.
•Jeśli po włożeniu do formy, proszek delikatnie urośnie ubijaj go jeszcze przez chwilę.
•Jeśli coś się nie uda, a nasze kule są zbyt sypkie nadal możesz ich użyć, lecz zamiast kul będziesz mieć musujący proszek do kąpieli.
•Jeśli kule do kąpieli pękają, oznacza to, że dodałaś zbyt dużo suchych składników, następnym razem użyj odrobinę więcej tłuszczy i wody.
•Jeśli mikstura się nie klei oznaczać to może, że dałaś zbyt dużo tłuszczu i zbyt mało suchych składników.
•Jeśli mikstura jest zbyt płynna dodaj więcej mąki ziemniaczanej i ponownie wszystko wymieszaj.
•Jeśli na powierzchni pojawią się dziwne pęcherzyki, wyglądające jakby w środku były robaki oznacza to że dodałaś zbyt dużo wody lub wody i soli. Następnym razem odmierz składniki dokładnej.

link do całego posta oraz filmiku instruktarzowego;
http://zielonyzagonek.pl/kule-do-kapieli/

Awatar użytkownika
Ona
Współtwórca

Re: KULE DO KĄPIELI

Postautor: Ona » 01 maja 2016, 8:02

LAWENDOWO - NAGIETKOWE KULE DO KĄPIELI
Potrzebujesz:
•1 1/2 szklanki sody oczyszczonej spożywczej (większe ilości można kupić chociażby na portalach aukcyjnych lub w Zielonym Zagonku);
•3/4 szklanki kwasku cytrynowego;
•3/4 szklanki mąki z płatków owsianych (płatki zmiel w młynku do kawy);
•50 ml oliwy z oliwek;
•zioła wedle uznania (tutaj wykorzystałam kwiat nagietka lekarskiego i lawendy);
•2 łyżki wody;
•1 łyżka lawendowego olejku eterycznego.

Wszystkie suche składniki dobrze ze sobą mieszamy, następnie dodajemy oliwę z oliwek oraz 1 łyżkę wody. Zaczynamy szybko mieszać, po chwili dodajemy druga łyżkę wody i ponownie szybko mieszamy.

Kiedy nasze ciasto jest gotowe? Kiedy zgniatając je w dłoni, czujesz, że stało się kształtne jak mokry piasek. Kule możesz uformować w dłoni lub użyć formy do babeczek, mocno ubijając. Po 5 minutach wyjmij kule do kąpieli i pozostaw na 24 godziny do wysuszenia.

Jak rozwiązać problemy z kulami
Kule rosną – dodałaś za dużo wody; aby zrównoważyć proporcje, dodaj więcej sody i mąki, by spowolnić proces rośnięcia.
Kule nie kleją się – dodaj więcej tłuszczu i wody.

link do atykułu i filmy instruktażowego
http://zielonyzagonek.pl/jak-zrobic-kule-do-kapieli/

Awatar użytkownika
Ona
Współtwórca

Postautor: Ona » 01 maja 2016, 8:08

Jeśli chodzi o robienie kul do kąpieli to także mogą to być np. babeczki od Was zależy, gdzie wpakujecie musującą masę. Zachęcam do eksperymentowania i dzielenia się tutaj na forum swoimi doświadczeniami oraz pomysłami i uwagami.
Wszystkie masy, są naturalne i dla nas bezpieczne, testowałam na dzieciach :)

MUSUJĄCE BABECZKI DO KĄPIELI
•200 g sody oczyszczonej
•100 g kwasku cytrynowego
•ok. 30 g oliwy
•barwnik (szczypta) + 1/2 łyżeczki wody
•zapach np. malinowy
•opcjonalnie: 1 łyżka skrobi ziemniaczanej, 1 łyżka mleka w proszku
•kolorowa posypka, cukier waniliowy
•foremki silikonowe na muffiny (w każdym markecie)

Mieszam sodę z kwaskiem, dodaję mleko w proszku i skrobię (te dwa składniki można pominąć!), do tego oliwę lub inny olej. Odkładam trochę masy a resztę będę barwić.

I tutaj uwaga. Najlepsze byłyby barwniki rozpuszczalne w tłuszczach, ale mało kto je kupuje i są droższe, więc mogą być zwykłe, ale trzeba dodawać je szybko i ostrożnie ponieważ są na wodzie lub wody trzeba dodać, a od tego masa zaczyna się pienić. Dlatego po dodaniu barwnika czy wody do barwnika masę natychmiast trzeba szybko wymieszać!

Potem dodaję zapach i mieszam. Całość ma mieć konsystencję mokrego piasku. Nakładam do foremek, uklepuję dokładnie. Na wierzch kładę odłożoną wcześniej masę (dodaję do niej trochę cukru waniliowego, by fajnie pachniała) formując krem. Dekoruję kolorową posypką i odstawiam takie babeczki na kilka godzin (np. cała noc) w suche miejsce by wyschły, stwardniały.

Potem wystarczy wyjąć i zapakować na prezent lub pójść się wykąpać wrzucając babeczkę do wanny :)

link do artykułu i filmu instruktażowego
http://domowa.tv/musujace-babeczki-do-kapieli/

Awatar użytkownika
Ona
Współtwórca

Postautor: Ona » 01 maja 2016, 8:17

Mam również przepis z innego portalu jeszcze do polecenia, pamiętajcie o jednym jeśli dodajecie składniki bo robicie przepis bardziej rozbudowany, to pamiętajcie, że składniki powinny być jak najbardziej naturalne i np. jeśli tutaj w przepisie jest mleko w proszku, radziłabym zastąpić go czymś innym, bo mleko w proszku może UCZULAĆ i zamiast miłej kąpieli dziecko bądź Wy sami będziecie mieli potem uczucie swędzenia. Z olejkami także uważajcie, trzeba wypróbować co Was uczula, a co nie. Także na początek proponuję cytrynowy, lemongrasowy, lawendowy( koniecznie patrzcie na firmę, najtańszy nie znaczy najlepszy). Zamiast mleka można dodać barwniki spożywcze albo trochę wersja bardziej wymagająca, ale i bardziej NATURALNA - do bomb dodać niebieską tajską herbatę suszoną ( angielski - butterfly pea tea) i ona barwi wodę na niebieski (A jak dodać odrobine soku z cytryny- robi się fioletowy, a jak napar z świeżej mięty- mamy turkusowy napój - ja jeszcze nie wiem, ale zawsze można dorzucić miętę bezpośrednio do kąpieli. Tak mi napisała znajoma co mieszka w Bangkoku.). Jeżeli dodaje suszony pandan (liście)- mam kolor zielony. A jak czerwony kolor chce- to hibiskus mielony, a żółty kolor to kurkuma. No i zawsze jest dodatkowy efekt od ziół.

PRZEPIS BAZOWY - najprostszy przepis na kule musujące do kąpieli
•200 g sody
•ok. 30 g oliwy
•łyżeczka cukru waniliowego lub innej przyprawy/zapachu

Wszystkie te składniki dostaniecie w spożywczym sklepie, można też kupić przez internet w sklepach kosmetycznych (np. http://www.zrobsobiekrem.pl, http://www.kolorowka.com, http://www.drogeria-ekologiczna.pl, http://ecospa.pl)

Ogólnie to mieszam sodę z kwaskiem a potem dodaję oliwę. Mieszam, ewentualnie dosypuję cukier lub inne dodatki zapachowe i mieszam. Musi mieć konsystencję mokrego piasku! Jak za mało to dolewam oliwy. Nakładam do foremek, dociskam (!) i odstawiam na kilka godzin aby wyschły. Gotowe :)

PRZEPIS NA KULE MUSUJĄCE ROZBUDOWANY
•200 g sody
•20 g mleka w proszku
•20 g skrobi ziemniaczanej
•30 g oleju kokosowego
•20 g oliwy
•łyżeczka cukru waniliowego, zapach, przyprawy, barwniki (wedle uznania)

Krok po kroku:
1.Mieszam suche składniki (sodę, kwasek, mleko w proszku, skrobię).
2.Dodaję do tego roztopiony w kąpieli wodnej olej kokosowy (do miseczki wkładam twardy tłuszcz i stawiam w rondelku w gorącą wodą tak by woda nie dostała się do miseczki, można też rozgrzać w mikrofali) i oliwę.
3.Mieszam, dodaje przyprawy, barwniki, zapachy.
4.Dokładnie mieszam i nakładam do formy – trzeba mocno uklepać!
5.Odstawiam na noc by wyschły i wtedy będą twarde i proste do wyjęcia. A potem to już tylko kąpiel.

Obejrzyjcie film! :) To Was przekona, że to pikuś!

Ta wersja różni się tym, że do bazy dodałam mleko w proszku (dla skóry, wygładza) oraz skrobię ziemniaczaną, która sprawia, że kula nie zatopi się w wodzie, im więcej tym ładniej pływa, ale trzeba też pamiętać żeby nie zrobić sobie z kąpieli walki w kisielu :)

Zmieniłam też oliwę na olej kokosowy choć i oliwę dodaję. Można też wybrać inny tłuszcz, choć polecam by zawsze był taki, którego nie trzeba topić (plus ewentualnie ten wymagający topienia, który kupuje się w formie stałej). To dlatego, że jak Wam za szybko zastygnie to trudniej uformować kulę a płynny można zawsze dolać.

Barwniki. Polecam spożywcze, najlepsze będą rozpuszczalne w tłuszczu, ale jeśli macie takie zwykłe (w proszku, płynie, żelu) to też mogą być. Tylko uwaga. Po ich dodaniu trzeba szybko zamieszać masę, bo są na bazie wody, więc masa zacznie się pienić a nie chcemy aby się wypieniła cała, więc szybko mieszamy :) A! i nigdy nie dawajcie za dużo barwników, bo zafarbuje Wam wanna. Wystarczy umiar.

Zapachy. Najlepiej sprawdzają się przyprawy (cukier waniliowy, cynamon, goździki, do piernika), ale fajnie nadaje się też kawa. Super są też olejki eteryczne, byle nie za dużo. Znowu umiar.

Forma, foremki. Można w sklepach internetowych i na allegro kupić formy do kul musujących, koszt to ok. 3-6 zł, ale możecie śmiało wykorzystać silikonowe foremki na lód czy babeczki (te też Wam pokażę).

Proste? Proste! To do dzieła! :)
Jeśli chcecie aby pokazała jakieś konkretne kule lub inne cuda to piszcie koniecznie, z chęcią zrobię, bo zabawy przy tym jest dużo a potem radość w kąpieli – bezcenna ♥

link do artykułu i filmu
http://domowa.tv/musujace-kule-do-kapieli-jak-zrobic/
Ostatnio zmieniony 01 maja 2016, 8:43 przez Ona, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Ona
Współtwórca

Postautor: Ona » 01 maja 2016, 8:26

A oto i kolejna modyfikacja, tym razem mojej koleżanki, jak widać po przepisie modyfikacje wskazane i eksperymentowanie

KULE DO KĄPIELI
350 g mąki ziemniaczanej (ja dałam 300 g mąki i 50 g mleka w proszku)
200 g sody
100 g kwasku cytrynowego
200 g masła kakaowego (rozpuszczonego)
Garść suszu (u mnie płatki róż)
Dla wzmocnienia zapachu kilka kropli olejku eterycznego
Wszystko razem mieszamy, przelewamy do foremek i odstawiamy do zastygnięcia.

Wróć do „Kosmetyki naturalne. Eko środki czystości”